Πέμπτη 25 Φεβρουαρίου 2010

"ΚΑΙΣΑΡΑΣ" Ο ΠΑΟ!

Μεγαλειώδη εμφάνιση πραγματοποίησε ο Παναθηναϊκός στο Ολυμπιακό Στάδιο της Ρώμης απέναντι στην Ρόμα, την οποία κέρδισε για δεύτερη φορά σε διάστημα μιας εβδομάδας με το ίδιο σκορ, 3-2, και πέρασε πανηγυρικά στους 16 του Europa League.Εκεί θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Σάλτσμπουργκ-Σταντάρ Λιέγης που αγωνίζονται αυτήν την ώρα. Η Ρόμα ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και ευτύχησε να προηγηθεί με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρίισε στο 12’ λεπτο της αναμέτρησης, αφού πρώτα η μπάλα άλλαξε πορεία και ξεγέλασε τον Τζόρβα. Οι παίχτες του Τριφυλλιού δεν πτοήθηκαν από το γρήγορο γκολ των γηπεδούχων, και ισορόπησαν το παιχνίδι που είχε ως αποτέλεσμα να φτάσουν στην ισοφάριση 28’ λεπτα αργότερα, και συγκεκριμένα στο 40’ λεπτο με πέναλντι του Σισέ το οποίο κέρδισε ο Νίνης. Τρία λεπτά αργότερα ο Νίνης πάγωσε εκ νέου το Ολύμπικο με ένα «κεραυνό» έξω από την περιοχή στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία του τερματοφύλακα Ντόνι γράφοντας το 1-2! Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των οπαδών του Παναθηναϊκού στις εξέδρες του σταδίου, ήρθε και τρίτο γκολ για τους φιλοξενούμενους στο 45’ με τον Τζιμπρίλ Σισέ και πάλι ύστερα από έξοχη πάσα του Νίνη στον κενό χώρο.Σκορ ημιχρόνου 1-3!!Απίστευτο κι όμως….Παναθηναϊκό.Στην επανάληψη το μόνο που κατάφεραν οι παίχτες της Ρόμα,παρά την μεγάλη πίεση που άσκησαν, ήταν να μειώσουν το σκορ σε 2-3 με τον Ντε Ρόσι στο 67’, ο οποίος μετά από ισχυρό σούτ του Ρίισε έξω από την περιοχή του Παναθηναϊκού,εκμεταλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Τζόρβα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των Πρασίνων. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε θριαμβευτή τον Παναθηναϊκό απέναντι σε μια ομάδα που είναι δεύτερη στο πρωτάθλημα της Ιταλίας και η οποία ήταν μέσα στα φαβορί για την κατάκτηση του Europa League.